Pomáháme e-shopům růst

4 tipy, jak psát lepší produktové popisky

Jak psát produktové popisky

Proč jsou produktové popisky na vašem e-shopu klíčovou oblastí a proč byste jim měli věnovat pozornost? Důvodů je celá řada. Tak například vaši zákazníci se budou chtít o daném produktu dozvědět, co možná nejvíce informací před tím, než si jej koupí. Ocení jedinečné a detailní informace. Pokud je nenajdou na vašem e-shopu, budou je hledat jinde.

Dalším důvodem je, že většina návštěvnosti do vašeho internetového obchodu bude proudit s největší pravděpodobností z vyhledávačů. Vyhledávače skenují obsah e-shopu právě na základě textů. Následně vybírají nejlepší weby a ty umisťují na přední pozice ve vyhledávání.

To jsou jen dva z mnoha důvodů, proč byste se měli snažit psát kvalitní produktové popisky. V našem dalším článku se zaměříme na 4 tipy, díky kterým budou popisky vašich produktů vynikat nad ostatními.

1. Přizpůsobte se cílové skupině

Veškeré popisky, které na e-shopu máte, by měly být přizpůsobeny vaší cílové skupině. Pište popisy takovým jazykem, kterému vaši zákazníci budou rozumnět. Je samozřejmé, že pokud prodáváte počítače a podobné produkty, bude obecným pravidlem serióznější tón, než u e-shopu, který se zaměřuje na prodej oblečení s vtipným potiskem.

Jak psát produktové popisky - CZC
Jak psát produktové popisky - Manboxeo

Myslete i na rozdíly mezi kupujícím a spotřebitelem. Triviálním příkladem může být, že pokud prodáváte hračky pro děti, nepíšete texty pro ně, ale pro dospělé, které hračky dětem kupují. Podobně to bude fungovat třeba u snubních prstýnků, dárkových boxů apod.

Zamyslete se tedy nad tím, komu produkty prodáváte, jak se tito lidé vyjadřují a jednoduše se snažte mluvit jejich řečí.

2. Struktura textů

Poutavý nadpis

Každému popisu produktu by měl předcházet smysluplný a poutavý nadpis. Ten by měl být označen jako H1 a měl by se objevit na stránce produktu pouze jednou. Po nadpisu většinou přichází ještě krátký popisek, kde byste měli velmi stručně zmínit nejdůležitější vlastnosti produktu. Dál následuje popis produktu, který je vhodné rozdělit do několika dalších částí s pomocí podnadpisů a značek H3, H4 apod.

Krátký popisek

Úvodní část popisu by měla být poutavá, měla by vymezit hlavní body zájmu a nastínit nejdůležitější informace o produktu. Může obsahovat výhody a vlastnosti produktu, velmi jednoduše by ale měla vyjadřovat to, proč by si zákazník měl tento produkt pořídit, tzn. v úvodní části byste měli popsat, jak daný produkt vyřeší zákazníkovu potřebu. Hlavní přednosti produktu mohou být i ve formě odrážek.

Úvodní část popisu

Popisy jednotlivých funkcí produktu by měly rozvíjet jeho hlavní přednosti z úvodní části. Podívejte se třeba na CZC. V úvodní části bodovým seznamem vymezí hlavní přednosti produktu a pak se každé této přednosti věnují více do detailu. Všimněte si, že popis funkcí obsahuje technické parametry, ale spíš než parametry jsou zde popsané výhody a přínosy těchto parametrů. Např. Full HD webkamera zajistí ostrý obraz a barvy při vašich online schůzkách.

Další informace už by měly být více konkrétní a technické. Často se uvádí odrážkový seznam, kde se zmiňují výhody a vlastnosti produktu, materiály, přísady, možnosti použití, certifikáty apod. 

V tuto chvíli by měly být popsané nejdůležitější informace, které se týkají daného produktu. Popisky produktů však můžete posunout na ještě vyšší úroveň a zakomponovat další části, které mohou zákazníky zajímat např.

  • zákaznické recenze,
  • pro koho je produkt určený,
  • proč je produkt tou nejlepší volbou pro zákazníka,
  • barevné varianty,
  • jak se produkt používá,
  • informace o údržbě,
  • v jakém stavu jej dodáte (sestavený, rozložený v krabici),
  • certifikace produktu,
  • dodržování předpisů a bezpečnostních normem při používání produktu,
  • příslušenství k produktu,
  • informace o záruce.

Délka popisu produktu by měla být volena individuálně. Jinou délku popisku budeme volit u produktu za 100 Kč a za 10 000 Kč. Obecně platí, že čím dražší je produkt, tím delší a detailnější popisek si zaslouží.

3. Jednoduchost a stručnost

Nezapomeňte, že text by měl být bez zbytečné omáčky. Zákazníkům se nebude chtít trávit čas čtením nesmyslů, které se netýkají daného produktu. Vyhněte se dlouhým větám, buďte struční a nesnažte se psát zbytečně moc odborně, pokud to daný produkt přímo nevyžaduje. Ve většině případů se ale hodí jednoduché a ne příliš komplikované výrazy.

Vaším cílem by mělo být, aby zákazník po přečtení popisu produktu neměl žádné další dotazy, které by se daného produktu týkaly. Pokud je má a bude se vás na ně ptát např. v online chatu, na e-mailu nebo přes telefon, nezapomeňte si tento dotaz poznamenat a do popisu produktu doplnit. Pokud toto budete dělat pravidelně, vyladíte svoje texty přesně podle potřeb zákazníků.

4. Zákazník vs vyhledávač

Popis produktu bude sloužit jak zákazníkům, tak vyhledávačům. Snažte se dělat rozumný kompromis mezi psaním pro zákazníky a psaním pro vyhledávače. Využívejte klíčová slova, ale ne tam, kde to pro zákazníka nedává smysl. Nesnažte se na sílu psát proto, aby vás vyhledávače milovaly. Pokud z nich totiž návštěvnost přijde a zákazník zjistí, že textu nerozumí nebo se v něm nevyzná, stejně odejde.

Na našem blogu máme spoustu článků věnovaných právě optimalizaci e-shopu pro vyhledávače. Pokud vás tedy toto téma zajímá, doporučujeme tyto články:

Radim Oulehla
 

V Affial se starám se spokojenost inzerentů a publisherů. Mám na starost akvizici nových partnerů. Věnuji se konzultacím a pomoci začínajícím publisherům i těm, kteří chtějí získat lepší výsledky. Kromě online marketingu se věnuji FinTechu a e-commerce. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: hello@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: