Givt pomáha už 5 tisícom neziskových organizácií
Klikni a pomáhej – táto veta v podstate vystihuje portál Givt, ktorého hlavným cieľom je pomáhať neziskovým organizáciám, ale istým spôsobom aj e-shopom.
Ako vznikol? Ako vlastne funguje? Komu zákazníci najviac pomáhajú? A čo môže získať e-shop tým, že sa stane jeho súčasťou? Aj na toto sme sa opýtali CEO uvedeného portálu, pani Karolíny Fojtíkovej.
Dobrý deň, pani Fojtíková, môžete nám priblížiť, ako vlastne funguje portál Givt?
GIVT je internetový start-up, který umožňuje přímou podporu neziskových organizací prostřednictvím běžných online nákupů. Zákazník nakoupí na e-shopu, se kterým spolupracujeme, a my z jeho útraty pošleme předem dané procento neziskové organizaci, kterou si on sám zvolí. Givt umožňuje lidem pomáhat při úplně běžné činnosti, jakou je online nakupování.
Čo bolo hlavnou motiváciou, ktorá viedla k založeniu takéhoto projektu?
Zakladatelé Givtu – Peter Páluš, Martin Chalupecký a Igor Třeslín – se tehdy inspirovali podobným konceptem ve Švédsku. V Česku do té doby žádný podobný portál, který by skrze affiliate marketing umožňoval financování dobročinných organizací, nefungoval, ale zkrátka nebyl důvod, proč by zrovna u nás fungovat neměl. A to se také potvrdilo.
Na trhu pôsobíte už pár rokov – vnímate, že ľudia (zákazníci či e-shopy) chcú pomáhať viac, že sa to teda uberá správnym smerom? 🙂
Ten trend takový je. Postupně přibývají jak zapojené e-shopy, tak i uživatelé, pro které se nákup přes Givt stává automatickým dobrým skutkem.
Navíc to jde ruku v ruce, často se nám naši uživatelé ozývají s tím, že e-shop, na kterém pravidelně nakupují, není na Givtu a jestli jej nemůžeme přidat, takže troufám si říct, že ta vůle pomáhat je veliká.
Keď zákazník nakúpi, časť sumy sa teda pripíše vybranej neziskovej organizácii – o aké neziskovky sa napríklad jedná? Platí zákazník/e-shop niečo navyše?
To spektrum zaměření neziskových organizací je široké. Jde nejčastěji o zvířecí útulky, charity, domovy důchodů a hospice, zájmové kroužky, dětské domovy, turistické oddíly, skauty nebo třeba dobrovolné hasiče.
Máme u nás jak ty velké a všem známé neziskové organizace, jako je Člověk v tísni nebo Armáda spásy, tak i malé místní spolky.
Zákazník za nákup zaplatí úplně stejnou částku jako obvykle a e-shop pak odmění Givt za přivedeného zákazníka a uskutečněný nákup provizí, s tím, že její procento si stanoví sám podle své marže. U e-shopů s módou jsou to jednotky až desítky procent, u elektroniky naopak třeba jen půl procenta.
Organizácie si vyberáte sami alebo vás oslovujú? Máte pre ich zaradenie do vášho portálu stanovené nejaké kritériá?
Dříve jsme organizace aktivně oslovovali, dnes už se k nám přidávají samy prostřednictvím jednoduchého formuláře na našem webu.
My poté zkontrolujeme jejich údaje, adresu a činnost a pak už je může každý svým nákupem podpořit.
Koľko neziskoviek a e-shopov momentálne u vás nájdeme?
V tuto chvíli je na Givtu zapojených zhruba 5 tisíc neziskových organizací, které je možné podpořit na 2 tisícovkách e-shopů.
Môže sa ale stať, že e-shop pri prvom pohľade nadobudne dojem, že sa v prípade vášho portálu jedná o cashback – v čom ale tkvie najväčší rozdiel medzi Givt.cz a cashbackovým portálom?
Největší rozdíl tkví v motivaci zákazníka k nákupu.
Uživatel Givtu chce jednoduše podpořit dobrou věc, nic z nákupu nemá, žádnou umělou slevu si nevytváří. Naopak je ochoten zaplatit i víc na e-shopu, kde bude moci svým nákupem podpořit dobrou věc. Uživatelé Givtu jsou velmi loajální k brandu.
Neziskovým organizáciám z akej oblasti sa všeobecne najviac zo strany zákazníkov pomáha?
Nejvíc se přispívá organizacím, věnujícím se zvířatům a ochraně přírody. V těsném závěsu jsou pak neziskovky, pomáhající dětem, handicapovaným a nemocným.
Vůbec nejúspěšnější neziskovkou na Givtu je malý hodonínský útulek Kočky SOS, kterému se přes Givt podařilo získat už 135 tisíc korun.
Môžete prezradiť, akou sumou ste prispeli neziskovkám za rok 2021?
Loni uživatelé Givtu svými nákupy přispěli zhruba 2 miliony korun. Letos se nám, doufáme, podaří překonat milník prvních 10 přispěných milionů neziskovým organizacím.
Aké benefity okrem finančnej podpory môžu získať zapojené organizácie?
Neziskovým organizacím pomáháme s propagací, tvoříme pro ně různé materiály a kampaně, aby s Givtem měly co nejméně práce a zároveň byl pro ně co největším přínosem.
Ve spolupráci s e-shopy pro ně připravujeme soutěže o hodnotné ceny. Od loňského roku jsme rozjeli dvě obsahové platformy.
Máme podcast Pijavice, kde si zveme hosty především (ale nejen) z neziskového sektoru. Nově jsme také spustili blog, kde píšeme o dění v nezisku, přibližujeme fungování jednotlivých organizací zevnitř a snažíme se tak přispět k jejich větší transparentnosti.
Mimo jiné na blogu poskytujeme prostor, kde mohou organizace bezplatně inzerovat pracovní místa a lidé naopak smysluplnou práci v nezisku najít.
Aké najväčšie výhody môže e-shop získať tým, že bude zapojený do vášho portálu?
Jeho zákazníci bývají značce věrní. Vnímají jej, jako e-shop, který pomáhá dobré věci a nákup pro ně má přidanou hodnotu a smysl. Tímto se jasně odlišuje od konkurence.
Aké plány máte na rok 2022 stanovené?
Chceme zapracovat na mobilní aplikaci a celkově zlepšit uživatelskou zkušenost, zároveň přemýšlíme nad dalšími způsoby pomoci neziskovým organizacím. Na jasnější obrysy si ale budou muset uživatelé ještě počkat.
Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a prajeme mnoho ďalších používateľov s chuťou pomáhať! 🙂