Pomáháme e-shopům růst

Zpátky na vrchol, aneb jak tvořit obsah, který Google miluje

Zpátky na vrchol

Vaše stránky se ve vyhledávání Google stále propadají níže a níže? A to i přes to, že byly dlouho na prvních pozicích? Ptáte se jak vytvářet užitečný, spolehlivý a obsah zaměřený na lidi, který Google Search hodnotí nejlépe?

Důraz je kladen na to, aby byl obsah primárně zaměřen na lidi a ne na manipulování s hodnocením vyhledávače. Dále je to důležitost transparentnosti a jasného sdělení, kdo obsah vytvořil a jak byl vytvořen, s důrazem na transparentní používání automatizace a AI generování.

Užitečný, spolehlivý a na lidi zaměřený obsah

Ano, stále a stále je to zmiňováno, Google chce, aby se na předních pozicích ve výsledcích vyhledávání zobrazovaly užitečné a spolehlivé informace, které jsou primárně tvořeny pro lidí a ne pro zvyšování hodnocení ve vyhledávačích.

Proto se na ně zaměřte. Pomůžeme vám s tím, jak zhodnotit, zda přesně takový obsah vytváříte.

Je můj obsah v pořádku? Jak ho ohodnotit?

Sebehodnocení vašeho vlastního obsahu na základě otázek níže vám může pomoci zjistit, zda je váš obsah užitečný a spolehlivý. Zkuste se ptát také lidí ve svém okolí, zda by vám mohli poskytnout upřímné hodnocení, lidí, kterým důvěřujete, ale kteří nejsou s vaším webem nijak spojeni.

Podívejte se také na to, které vaše stránky byly nejvíce ve vyhledávání zasaženy, propadly se ve výsledcích vyhledávání nejvíce a pro jaké typy vyhledávání. Podrobně se na ně podívejte a zkuste pochopit, jak jsou hodnoceny ve vztahu k některým z otázek uvedených níže.

Jaké otázky si pokládat na kvalitu obsahu vašich stránek

  • poskytujete originální informace, reportáže, recenze, výzkum nebo analýzu?
  • je váš obsah přesně ten typ stránky, kterou byste si chtěli uložit do záložek, sdílet s přáteli nebo doporučit?
  • poskytujete vysoce kvalitní obsah, dopodrobna zpracovanou analýzu, nebo zajímavé informace, které mají něco navíc? Není to jen přepsání již napsaného?
  • nabízíte komplexní a ucelený popis tématu?
  • při psaní nadpisů, nebo názvů stránky se vyhýbáte přehánění a šokování?
  • je váš obsah tak dobrý, že by mohl být zveřejněn v tištěném časopise, encyklopedii nebo knize, nebo na něj bude chtít každý odkazovat?
  • je hlavní nadpis nebo název stránky napsán tak, že jasně popisuje o čem text je?
  • je z vašeho obsahu cítit, že je dobře produkován, že jste si na něm dali práci, nebo je napsaný jen halaba a uspěchaný?
  • má váš obsah nějaké pravopisné nebo stylistické chyby?
  • je váš obsah mnohem lepší ve srovnání s jinými stránkami ve výsledcích vyhledávání? Poskytuje hodnotu navíc?
  • pokud čerpáte z jiných zdrojů, vyhýbáte se jen kopírování, nebo přepisování těchto zdrojů a místo toho přinášíte přidanou hodnotu a originalitu?
  • jde o obsah, který je masově produkován a objevuje se ve velkém množství také na ostatních stránkách? Je díky tomu zájem čtenářů rozprostřen mezi více webů a nedostává se tak ani jednomu z nich dostatek pozornosti?

Jaké otázky si pokládat na odbornost vašich stránek

  • je váš obsah psán, nebo kontrolován odborníkem, nebo nadšencem, který prokazatelně zná dané téma dobře?
  • když konzumujete váš obsah, máte k němu důvěru? Prezentujete informace takovým způsobem, který vás vede k důvěře, například jasným uvedením zdrojů, důkazy odbornosti, informacemi o autorovi nebo webu, který jej publikuje, například prostřednictvím odkazů na stránku autora nebo stránku O nás?
  • má váš obsah nějaké snadno ověřitelné faktické chyby?
  • pokud by někdo zkoumal váš web, nabyl by dojmu, že je důvěryhodný?

Poskytněte ten nejlepší možný zážitek

Google se snaží odměňovat obsah, který poskytuje dobrý zážitek ze stránky. Pokud chcete být úspěšní, nezaměřujte se pouze na jeden nebo dva aspekty zážitku. Poskytujte celkově skvělý zážitek ze stránky ve všech aspektech.

Je váš web zabezpečený, čte se dobře na mobilním zařízení, nezobrazuje přílišné množství reklam, které ruší celkový dojem, je váš obsah čtivý, upoutá, je hezky vizuálně zpracovaný a podobně? Jak na toto nahlíží přímo Google se můžete dočíst na jejich stránce Pochopení zážitku ze stránky ve výsledcích vyhledávání Google.


Na svých webových stránkách poskytněte lidem ten nejlepší možný zážitek.

Zaměřte se na obsah určený primárně pro lidi

Obsah určený hlavně pro lidi znamená obsah, který je vytvářen především pro lidi, a ne za účelem manipulace s hodnocením vyhledávačů tak, jak se to poslední roky bohužel často děje. Zde je několik otázek, které vám to mohou pomoci zjistit.

  • má váš web hlavní účel nebo zaměření?
  • je z vašeho obsahu jasně vidět hloubka vašich znalostí a vaše odbornost? Například znalosti, které pochází z vlastního používání produktu, nebo služby, nebo z návštěvy daného místa?
  • už máte, nebo plánujete mít, takové zákazníky, kteří pokud by přišli na váš web přímo, by považovali váš obsah za užitečný?
  • bude mít čtenář po přečtení vašeho obsahu pocit, že se dozvěděl dost o daném tématu, aby mu to pomohlo dosáhnout jeho cíle? Bude dostatečně informačně uspokojený?

Netvořte obsah primárně pro vyhledávače

Zaměřte se na vytváření obsahu pro lidi. Takový obsah může být úspěšný ve vyhledávání Google. Přestaňte se snažit tvořit obsah, který má získat dobré hodnocení ve vyhledávači.

Pokud na tyto otázky odpovíte ano, měli byste přehodnotit, jak váš obsah vytváříte.

  • je váš obsah vytvářen hlavně k přilákání návštěv z vyhledávačů?
  • měníte datum stránek, aby se zdály být čerstvé, když se obsah téměř nezměnil?
  • produkujete cíleně velké množství obsahu na mnoho různých témat a doufáte, že se některý z nich bude ve výsledcích vyhledávání dobře umisťovat?
  • používáte rozsáhlou automatizaci k tvorbě obsahu na mnoho témat?
  • píšete s cílem dosáhnout určitého počtu slov, protože jste slyšeli nebo četli, že Google preferuje určitý počet slov na článek?
  • pouze shrnujete to, co říkají ostatní, aniž byste přidávali hodnotu navíc? Svůj vlastní názor a vědomosti.
  • zanechává váš obsah čtenáře s pocitem, že musí hledat další informace pro to, aby získali lepší informace z jiných zdrojů?
  • rozhodli jste se vstoupit do nějaké specifické oblasti bez jakékoli skutečné odbornosti? Hlavně proto, že jste si mysleli, že získáte návštěvnost z vyhledávání?
  • slíbil váš obsah odpověď na otázku, která ale ve skutečnosti nemá odpověď? Například naznačuje, že existuje datum vydání produktu, když ale žádné potvrzeno není?
  • píšete o tématech jen proto, že se zdají být trendy, a ne proto, že byste o nich jinak psali pro své stávající publikum?
  • přidáváte hodně nového obsahu nebo naopak odstraňujete hodně staršího obsahu hlavně proto, že doufáte, že to pomůže vašemu celkovému hodnocení ve vyhledávačích tím, že váš web bude působit více „čerstvě“?


Nesnažte se tvořit obsah primárně pro vyhledávače.

E-E-A-T, systém hodnocení kvality Google

Automatizované systémy Googlu jsou navrženy tak, aby používaly mnoho různých faktorů k hodnocení dobrého obsahu. Pro identifikaci relevantního obsahu se systémy Google snaží upřednostnit ten, který se zdá být nejvíce užitečný. Aby toho dosáhly, identifikují kombinaci faktorů, které mohou pomoci určit, který obsah demonstruje aspekty zkušeností (Experience), odbornosti (Expertise), autoritativnosti (Authoritativeness) a důvěryhodnosti (Trustworthiness), nebo-li E-E-A-T.

Z těchto aspektů je důvěra nejdůležitější. Ostatní přispívají k důvěře, ale obsah nemusí nutně obsahovat všechny. Například některý obsah může být užitečný na základě zkušeností, které demonstruje, zatímco jiný obsah může být užitečný díky odbornosti, kterou sdílí.

I když E-E-A-T sám o sobě není konkrétním faktorem hodnocení, použití kombinace faktorů, které mohou identifikovat obsah s dobrým E-E-A-T, je užitečný. Systémy Google například přikládají ještě větší váhu obsahu, který se silně shoduje se silným E-E-A-T u témat, která mohou významně ovlivnit zdraví, finanční stabilitu nebo bezpečnost lidí, nebo blaho či pohodu společnosti. Tato témata Google nazývá „Vaše peníze nebo váš život“ ("Your Money or Your Life") nebo zkráceně YMYL.

V následující kapitole jsou pokyny, které vám mohou pomoci sebehodnotit, jak si váš obsah vede z hlediska E-E-A-T (Zkušenosti, Odbornosti, Autoritativnosti a Důvěryhodnosti), jaká vylepšení zvážit a jak obsah konceptuálně sladit s různými signály, které automatizované systémy Google používají k hodnocení obsahu.

Pri tvorbe obsahu a optimalizácii stránok pre vyhľadávače je dôležité okrem E-E-A-T pravidiel myslieť hlavne na používateľa – vyhľadávací zámer kľúčových slov a pridanú hodnotu vášho webu, s ktorým sa môžete vo výsledkoch zobraziť. Skôr ako sa snažiť vytvoriť obsah tak, aby vyhovoval vyhľadávačom, skúste sa zamyslieť nad tým, či daný obsah má pre používateľa hodnotu, či je užitočný a či reflektujete zámer, s ktorým si ľudia kľúčové slová hľadajú.

jaroslav uram

SEO Expert, visibility.sk

Ptejte se „Kdo, Jak a Proč“

Kdo (vytvořil obsah)

To, co lidem intuitivně pomáhá pochopit E-E-A-T obsah je, když je jasné, kdo obsah vytvořil. Při vytváření obsahu si položte následující otázky související s autorem:

  • vedou jména autorů k dalším informacím o autorovi nebo autorech, které poskytují jejich zázemí a oblasti, o kterých píší?
  • je vašim návštěvníkům jasné a zřejmé, kdo je autorem vašeho obsahu?
  • mají stránky uvedené jméno autora tam, kde je to očekávané?

Pokud jasně uvádíte, kdo obsah vytvořil, pravděpodobně se řídíte koncepty E-E-A-T a jste na dobré cestě k úspěchu. Google důrazně doporučuje přidávat přesné informace o autorství.

Jak (byl obsah vytvořen)

Například u recenzí produktů může důvěru u čtenářů zvýšit to, když pochopí, kolik produktů bylo testováno, jaké byly výsledky testů a jak byly testy provedeny. Vše navíc doplněno důkazy o provedené práci, jako jsou fotografie, případně videa. Toto je rada, kterou sdílí přímo Google na stránce Jak napsat kvalitní recenzi produktu

Mnoho různých typů obsahu může zahrnovat automatizovaný, AI-generovaný a AI-asistovaný obsah. Sdílení podrobností o procesech může čtenářům a návštěvníkům pomoci lépe pochopit jedinečnou a užitečnou roli, kterou mohla automatizace hrát.

Pokud je obsah generován automatizací, položte si následující otázky:

  • poskytujete informace o tom, jak byla automatizace nebo použitá k vytvoření obsahu?
  • je použití automatizace, včetně AI-generování, jasně návštěvníkům komunikováno?
  • vysvětlujete, proč byla automatizace nebo AI považována za užitečnou při tvorbě obsahu?

Ve všeobecnosti je důležité zveřejnění ohledně využití  AI nebo automatizace užitečné pro obsah, kde by si čtenář mohl položit otázku „Jak to bylo vytvořeno?“. Zvažte přidání tam, kde by se to mohlo očekávat. Pro více informací si můžete přečíst přímo od Google Jak Google Search vnímá AI-generovaný obsah

Proč (byl obsah vytvořen)

„Proč“ je snad nejdůležitější otázka, na kterou je třeba odpovědět ohledně vašeho obsahu.

Vytváříte obsah primárně proto, aby pomohl lidem, obsah, který je užitečný pro návštěvníky. Pokud to děláte, obecně se řídíte E-E-A-T a tím, co hlavní systémy Google hodnocení hledají a odměňují.

Pokud to hlavní „proč“ je, že primárně vytváříte obsah k přilákání návštěv z vyhledávačů, tak to není v souladu s tím, co systémy Google hledají a odměňují. Pokud navíc používáte automatizaci, včetně AI-generování, k tvorbě obsahu za účelem manipulace s hodnocením ve vyhledávačích, je to porušení hlavních zásad Google.

Mějte stále na mysli: Tvořím obsah hlavně pro lidi

Pro dosažení vyšších pozic ve vyhledávání na Google je tedy klíčové zaměřit se na tvorbu obsahu, který je především užitečný a zaměřený na potřeby lidí. Zajistěte, aby váš obsah byl originální, důkladně zpracovaný a odborný. Transparentnost v autorství a způsobu tvorby obsahu je zásadní – uvádějte, kdo obsah vytvořil, jak a proč.

Nepodceňujte význam celkového zážitku ze stránky, což zahrnuje i technické aspekty jako mobilní přívětivost a rychlost načítání. Vytvářejte obsah, který je nejen informativní, ale také natolik kvalitní, že jej budou čtenáři chtít sdílet a odkazovat na něj.

Chcete se stát součástí naší sítě?

Tvoříte vlastní magazín, píšete recenze, jste influencer, nebo vlastníte e-shop? Pokud ještě není affiliate marketing součástí vašeho marketingového mixu, staňte se součástí naší sítě Affial a získáte tak přístup k široké síti motivovaných publisherů.


Obrázky jsou generované pomocí ChatGPT.

Radek Štícha
 

Affiliate manager. Starám se o affiliate publishery a influencery, řeším produkty k recenzím. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: radek.sticha@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: